Kas sa soovid aidata meid loomadele uute kodude leidmisel ja teha nende koduootuse võimalikult meeldivaks? Üks võimalusi selleks on vabatahtlikuna hoiukodu pakkumine. Me hoolitseme oma varjupaikades ning hoiukodudes üle Eesti aastas ligikaudu 4000 looma eest. Me ei suudaks seda ilma hoolivate, abivalmite ning pühendunud vabatahtliketa, kes meile igal aastal sadu tunde oma aega ja energiat annetavad. 

Mis on hoiukodu?

Hoiukoduks (või kasupereks või asenduskoduks) olemine tähendab looma eest hoolitsemist üldjuhul seni, kuni loom saab varjupaigas alustada uue kodu otsinguid. Mõnel juhul tähendab see mõnda nädalat, teisel mitut kuud või hoopis sulle sobivat ajaperioodi. Hoiukodu pakkumine on vabatahtlik töö ja vabatahlikuks ootame täisealisi inimesi. Hoiukodu vajavad erivajadustega loomad, kes mingil põhjusel ei saa veel uude koju minna. Loom võib veel olla liiga nõrk, väike või ka liiga taltsutamatu, kui tegemist on näiteks tänavaloomaga, kellel on olnud väga vähene kokkupuude inimestega. Arvestada tuleb ka sellega, et sageli vajavad hoiukodu hoolde antavad loomad rohkem tähelepanu kui teised loomad. Pakkudes kasuperena abivajavale loomale oma aega, energiat ja kodu, aitad sa looma ette valmistada minekuks tema päriskoju ning vähendada varjupaikade ülekoormatust. Varjupaik pakub kasuperele oma igakülgset abi, sealhulgas veterinaartoimingute eest hoolitsemist, lemmikloomatarbeid ning vajadusel ka söögiks vajaliku pakkumist. Kasuperelt ootame, et nad pühendaksid loomale aega, hoolitsust, mõnusat paika nende kodus ning hulgaliselt armastust looma vastu.

Enne kui otsustad hakata hoiukoduks, mõtle läbi need asjad:

Varjupaik otsustab, millised loomad vajavad hoiukodu.
Kõiki loomi ei ole mõtet hoiukodusse saata. Hoiukodusid vajame erihoolt vajavatele loomadele.
Kas sul on võimalik hoida isiklikke loomi hoiuloomadest lahus?

Sul peaks olema võimalus hoida hoiuloomi vajadusel oma isiklikest loomadest lahus. Eraldi vaipkatteta tuba või ruum on selleks parim. Sinu isiklikud loomad peavad olema marutaudi- ja kompleksvaktsiiniga vaktsineeritud.
Koristamine ja hävitustöö.
Loomade järelt koristamine on suur töö. Lisaks võivad loomad uues olukorras ja segaduses olles korda saata hävitus- ja purustustööd. Selleks on võimalik ette valmistuda, aga sada protsenti ära hoida ei saa.
Kas saad looma vajadusel kiiresti loomaarsti juurde transportida?
Kui looma tervisega midagi juhtub, siis on vaja ta kiiremas korras transportida kas varjupaika või partnerkliinikusse.
Kas oled emotsionaalselt valmis looma varjupaika tagastama?
Lahtilaskmine võib olla väga raske kui oled loonud loomaga emotsionaalse sideme. Ole valmis pisarateks ja südamemurdumiseks kui su esimesed hoiulapsed on valmis uude kodusse minekuks. Aga pea meeles, et nad leiavad uue kodu just tänu sinule!
Kas sa usaldad varjupaiga töötajate otsuseid?
Mõnikord ei ole looma võimalik uude kodusse anda isegi peale hoiukodus olemist. Kui oleme sunnitud looma eutaneerima, on see meile kõigile tohutult raske.
Hoiukoduloomad läbivad sama loovutusprotsessi nagu varjupaigas olevad loomad.
Kui leiad sinu juures hoiukodus olevale loomale potentsiaalse uue kodu, siis kõik protseduurid on täpselt samad nagu varjupaigas olevatel loomadel. Loomasoovija peab täitma loomavõtja sooviavalduse, vestlema varjupaiga töötajaga, allkirjastama loovutuslepingu ja tasuma loovutustasu.
Eeldused.
Edukaks hoiukodu pakkumiseks on vajalik kaastundlikku loomust, kõigi pereliikmete ja sinu elukoha omaniku (kui elad üüripinnal) mõistvat suhtumist, paindlikkust ja loomade käitumise põhialuste tundmist. 

Kui tunned, et oled valmis varjupaigaloomadele hoiukodu pakkuma, täida palun hoiukodu avaldus siin. Seejärel võtame sinuga ühendust ja kirjutame alla hoiukodu kokkuleppele, millele teeme lisa iga kord kui võtad uue looma hoiukodusse.